
Lars Wohlin (kd)
Den kvasisocialistiska lobbyorganisationen naturskyddsföreningen, som rent allmänt har ett oförklarligt gott anseende, pekar idag ut sex svenska europaparlamentariker som miljöbovar och ger dem betyget ”icke-godkänt”. Alla dessa sex, möjligtvis med undantag för Nils Lundgren, borgerliga politiker – big surprise! Expressen är som vanligast först ut med osaklig slaskjournalistik och skriver om naturskyddsföreningens anklagelser under den föga objektiva rubriken ”Här är EU-politikerna som struntar i miljön”.
Det här är inte första gången. När naturskyddsföreningen framhäver en åsikt så tas det av media som objektiv, neutral och obestridlig fakta. Naturskyddsföreningen är i själva verket en lobbyorganisation och allt annat än neutrala. De anser exempelvis att kärnkraften ska avskaffas. De parlamentariker som inte håller med dem förvandlas till skurkar – inte bara i föreningens egna ögon utan, som visats, även i nyhetsmedia.
Min svenska favorit i europaparlamentet, Lars Wohlin, sågar naturskyddsföreningen längs fotknölarna i en debattartikel på newsmill. Wohlin skriver:
Det är aningen ironiskt att det är samma bakåtsträvande grupper från den övervintrade 68-vänstern som alltid motsätter sig alla tekniska framsteg. Ena dagen är man emot att bygga ut vattenkraften, nästa dag vill man stänga av kärnkraften samtidigt som man mer eller mindre vill stoppa koldioxidutsläppen. Det säger sig självt att detta är en omöjlig ekvation.
Riktigt stabilt. Jag har sagt det förut, men det tål att sägas igen: miljödebatten ger en utmärkt möjlighet för vänstern att skapa genvägar till socialismen.
Men dagens riktiga skurkar är som sagt inte naturskyddsföreningen. Det är expressen.
Dag Elfström


På djupet
Porträtt
Bokrecension


0 Svar till “Slaskjournalistik och miljöfundamentalism”